شماره مطلب:
5381
دوشنبه 1400/06/29 05:22
دسته بندی

فردا ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ روز پر چالش بازار بورس

از اجلاس با وزرای خارجه و قیمت دلار تا شیب خط نزولی شاخص کل
دلار

 

بورسان: بورس تهران امروز بالاخره بر روند نزولی خود غلبه کرد و ریزش‌های سنگین پایان یافت. البته بورس امروز چندان هم صعودی نشد و شاخص کل تنها ۷۳۰۰ واحد (معادل ۰.۵ درصد) رشد کرد و شاخص هم‌وزن هم رشد خفیف ۰.۴ درصدی را ثبت کرد. با وجود این که ریزش بورس به پایان رسید، شدت رکود در بازار سهام افزایش یافت. به طوری که ارزش معاملات خرد باز هم کمتر شد و به تنها ۵۳۰۰ میلیارد تومان رسید. همچنین حقیقی‌ها همچنان در سمت فروش سهام فعال‌تر بودند و خروج پول حقیقی ۳۱۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. اما پیش بینی بورس فردا و روزهای آینده چیست؟

 

دلار

 

دلار همچنان تعیین‌کننده‌ترین مسیر بعدی بورس

بورس در ساعت پایانی معاملات امروز دوباره با فشار فروش سنگینی مواجه شد و شاخص‌ها تا حدی از سقف روزانه خود فاصله گرفتند. این اتفاق بعد از شروع کار منفی بازار ارز رخ داد. به همین دلیل به نظر می‌رسد بعد از تکذیب شایعاتی که بورس را در ابتدای هفته منف کرده بودند، همچنان مهم‌ترین متغیر بازار سهام نرخ دلار است. حال فردا قرار است رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل صحبت کند و پس از آن هم در روز چهارشنبه امیر عبدالهیان، وزیر امور خارجه، ممکن است در حاشیه این اجلاس با وزرای خارجه ۴+۱ مذاکره کند. به همین دلیل طی دو روز آتی ممکن است نوسانات بازار کم‌نوسان ارز تندتر شود و بورس تهران مسیر بعدی خود را با اطمینان بیشتری انتخاب کند.

 

 

بورس فردا محل تقابل نیروهای دوگانه؟

به نظر می‌رسد پایان ریزش بورس در معاملات امروز 4 علت اصلی داشت. علت اول اصلاح نسبی قیمت‌ها و افزایش جذابیت بنیادی آن‌ها بود. دومین عامل نزدیک شدن به حمایت‌های مهم تکنیکالی در محدوده ۱.۴ میلیون واحدی بود. سومین عامل هم خریدهای قابل قبول حقوقی‌ها در دو روز کاری اخیر بود که اطمینان حقیقی‌ها به ارزنده بودن بازار را افزایش داد. دست آخر نیز باید به رد برخی گمانه‌ها از انتصاب طیب‌نیا به ریاست بانک مرکزی اشاره کرد.

دلار

 

حال از طرفی سه نیروی منفی در بازار فردا وجود دارد. اولین عاملی که احتمالا منجر می‌شود شروع بازار فردا با چالش باشد، شیب خط نزولی شاخص کل در اواخر بازار امروز است. طبق مشاهده‌های گذشته‌نگر شیب خط شاخص کل در اواخر بازار معمولا پیش‌بینی کننده شروع بورس فردا است. دومین عامل هم این است که شاخص کل از نظر تکنیکالی همچنان وضعیت خوبی ندارد و چنین چیزی منجر به حفظ فشار فروش بر بازار سهام می‌شود. سومین عامل نیز رشد سود اوراق خزانه طی روزهای اخیر است که بار دیگر سود بدون ریسک را به عنوان آلترناتیوی برای ریسک‌گریزان مطرح می‌کند.

دلار

 

البته با توجه به فضای کلی بازار امروز انتظار می‌رود علی‌رغم شروع چالشی بازار فردا، در ادامه شاخص‌ها اندکی در مسیر صعودی قرار بگیرند و بتوانند با افزایش تقاضا و فاصله‌گیری از کف کار خود را ادامه دهند. البته ساعت پایانی بورس فردا باز هم تحت تاثیر قیمت دلار و مسیر آن خواهد بود. چیزی که می‌تواند رشد یا افت بورس در ساعت آخر معاملات را تعیین کند.

 

منبع : بورسان

آخرین‌ها

 

« پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی دروپال نیوز »

نمونه وب سایت و پنل سامانه مدیریت محتوای  ایران دروپال

 

 

 info@DrupalNews.ir

 www.DrupalNews.ir

             

X