شماره مطلب:
2686
دوشنبه 1400/02/6 12:17
دسته بندی

دردسرهای بانک مرکزی در تغییر نرخ تسعیر ارز بانک ها

مصطفی بختیاری در خصوص تغییرات نرخ تسعیر ارز گفت:

بازار و بورس- یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که روی تغییر نرخ تسعیر ارز بازیگران  زیادی اثر گذار هستند و پیشبینی  آینده و اثرات آن با پیچیدگی هایی رو به رو است.

مصطفی بختیاری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بازار و بورس در خصوص نرخ تسعیر ارز می گوید: با توجه به دلاری که بانک ها به وارد کنندگان و تولید کنندگان پرداخت کرده اند افرادی بدهکار شده اند در حالی که دلاری به صورت کاغذی وجود ندارد. ارقام اعلام شده از سوی بانک مرکزی در خصوص بدهی دلاری افراد به بانک های بورسی  بیش از 100 هزار میلیارد تومان است که بانک ملت و بانک تجارت بیشترین بستانکاری را دارند. 

بختیاری با بیان اینکه این موضوع را باید از سه نگاه مختلف بررسی کرد گفت: ابتدا اگر بخواهیم از دید بانک مرکزی به این موضوع نگاه کنیم باید گفت که بانک مرکری این دغدغه را دارد که افزایش نرخ تسعیر ارز دارایی بانک ها شاید موجب آن شود که بدهکاران بدهی خود را دیگر پرداخت نکند و یا اینکه تولید کننده نیز در برابر این پرداختی ها مقاومت کند. 

او افزود: حال اگر بخواهیم از دید تولید کننده و وارد کننده به این موضوع بپردازیم باید گفت که صادر کننده ای که محصولات خود را با دلار 20 هزار تومانی و شاید کمتر فروخته است در برابر افازیش نرخ تسعیر ارز مقاومت کند و بگوید با افزایش این نرخ سود که نکردیم هیچ ضرر هم میکنیم. پس افزایش نرخ تسعیر ارز باعث ضرر این گروه می شود. در آن طرف نیز افرادی هستند که در بازار سرمایه سهام گروه بانکی را خرید کرده اند و منفعت خود را در افزایش نرخ تسعیر ارز دارایی های بانکی مبیند پس توقع افزایش این نرخ را دارند. 

این کارشناس بازار سرمایه گفت: آن نکته ای  که مشهود است سخت شدن تصمیم گیری برای بانک مرکزی به دلیل افراد زیادی است که تغییر این نرخ تاثیرات زیادی در محاسبات ان ها دارد. با توجه به این موضوعات باید گفت که این بحث از تحلیل خارج است و نمی توان پیش بینی کرد که چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد و باید منتظر تصمیم های سیاست گذاران پولی و بانکی ماند.   

آخرین‌ها

 

« پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی دروپال نیوز »

نمونه وب سایت و پنل سامانه مدیریت محتوای  ایران دروپال

 

 

 info@DrupalNews.ir

 www.DrupalNews.ir

             

X