شماره مطلب:
3936
یکشنبه 1400/03/9 11:15
دسته بندی

اولویت اصلی من، توجه به بازار سرمایه است

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران و کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری از برنامه‌های خود گفت:
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران و کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، دیشب (هشتم خرداد) در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، از برنامه‌های اقتصادی خود، به‌ویژه درخصوص مشکلات و راهکارهای بهبود بازار سرمایه صحبت کرد.

بازار و بورس- او در مورد مشکلاتی که تا کنون بازار سرمایه را درگیر کرده، توضیح داد: «به‌همان نسبت که دغدغه سهامداران را دارم، نگران سرمایه‌گذاران هم هستم. بسیاری از اقتصاددانان به من ایراد گرفته و تذکر دادند که چرا با توجه به انتظارات تورمی، نرخ سود بانکی را افزایش نمی‌دهیم؛ من با شجاعت اعلام کردم به‌خاطر بازار سرمایه‌. به‌نظر من در مورد مشکلات بازار افرادی باید پاسخ دهند که علی‌رغم اینکه دیدند بازار به‌سمت حبابی شدن حرکت می‌کند، باز هم تلاشی برای بهبود آن نکردند،  با توجه به اینکه هشدارهای بسیاری دادم که حبابی شدن بازار، احتمال ریزش شدید آن دارد.»

رئیس کل بانک مرکزی ایران، در مورد بهره بین بانکی گفت: « باید بگویم افزایش و کاهش نرخ آن، به بانک مرکزی مربوط نبود‌؛ کاهش نرخ بهره بین‌بانکی در اوایل سال ۹۹، مربوط به شرایط کرونایی بود که منجر به افزایش منابع مازاد بانک‌ها شد. در همان شرایط به دولت، وزارت اقتصاد و دارایی تأکید کردم که زودتر اوراق بفروشند و مانع این سقوط شوند اما متأسفانه اجرای آن به خرداد و تیر رسید‌. حتی بانک مرکزی برای فروش این اوراق پیش‌قدم شد که زودتر انجام شود. از بانک‌ها هم درخواست کردیم که تلاش کنند زودتر اوراق به‌فروش برسد تا منابع مازاد از بین برود. دو سه‌ماه پس از آغاز شیوع کرونا، فعالیت‌های اقتصادی آغاز شد و مازاد بین بانکی که تقریبا به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود دوباره به رقم قبلی خود، یعنی ۱۰، ۱۵ هزار میلیارد تومان رسید.»

همتی، با اشاره به اینکه در شورای بورس، یک‌نفر در میان یازده نفر دیگر است، مطرح کرد: «تصمیم‌گیرنده اصلی نیستم‌. شورای بورس، تحت‌نظر وزارت اقتصاد و دارایی بوده و به بانک مرکزی ارتباطی ندارد اما به سهامداران اعلام می‌کنم که حداکثر تلاش را برای بازار سرمایه انجام داده‌ایم.»

به گفته رئیس کل بانک مرکزی ایران مسائل مربوط به بورس امنیتی شده، توضیح داد: «نماینده محترم مجلس از بازداشت و بازگشت سودهای کلان افراد صحبت می‌کند، یا اینکه می‌گویند در مدت ۳ روز آن را اصلاح می‌کنیم که به باور من تا این دخالت‌ها تمام نشود، نمی‌توانیم به بهبود بازار امید داشته باشیم. بورس یک بازار اقتصادی و تابع شاخص‌های حقیقی است.»  

همتی در مورد بهبود بازار سرمایه گفت: «معتقد هستم که این بازار می‌تواند رشد قابل‌توجهی داشته باشد و باید حداقل ۵۰ درصد  تأمین مالی کشور را به‌عهده بگیرد. این اتفاق شدنی است و خود من، تأکید می‌کنم که اولویت اصلی من، توجه به بازار سرمایه است.»

آخرین‌ها

 

« پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی دروپال نیوز »

نمونه وب سایت و پنل سامانه مدیریت محتوای  ایران دروپال

 

 

 info@DrupalNews.ir

 www.DrupalNews.ir

             

X